2017-03-09
Okoskerékpárok tavaszra
Szép és drága kerékpárja mindenkinek lehet, na de olyan, ami már majdnem olyan okos, mint a mobiltelefonunk? Nézzük meg, milyen hasznos fejlesztések várják a csúcstechnológiás „drótszamarak" rajongóit!
Hétköznapjaink lassan, de biztosan átalakulnak. A csúcstechnológia olyan területeken is megjelenik, amelyeken korábban elképzelhetetlen lett volna. Azon különösebben senki sem csodálkozik, hogy a nagy autógyártó vállalatok egyre korszerűbb, számítógépekkel felszerelt gépjárműcsodákat fejlesztenek ki. Teljesen természetesnek tűnik, hogy a mindennapjainkat megkönnyítő, különféle elmés technikai megoldások otthonra találnak például egy új személyautóban. Arra viszont csak kevesen gondoltak, hogy ezeket a fejlesztéseket, vagy legalábbis egy részüket alkalmazni lehetne a hagyományosan emberi izomerővel hajtott kerékpárokra is.
Új szerepben
Száz évvel ezelőtt ezek a praktikus járművek komoly szerepet játszottak dédszüleink életében a dolgos hétköznapok során. Volt, aki biciklivel ment munkába, míg vidéken a gazda könnyedén feldobhatott egy zsák búzát a vázra, hogy úgy vigye el a malomba őrölni. Napjainkban a kerékpár sokkal inkább sporteszköz, vagy az aktív kikapcsolódást szolgálja. A fejlett ipari országokban a gyermekeken kívül elsősorban éppen azok a fiatal felnőttek kedvelik, akik amúgy is nyitottak a korszerű technikai vívmányok alkalmazására. Nem véletlen, hogy a jól ismert világmárkák gyártói és számos kisebb, eddig még viszonylag ismeretlen nevű cég is hozzálátott az „okosbringák” kifejlesztéséhez.
Könnyebben és biztonságosabban
Na, de mitől okos, avagy divatos szóval „smart” egy kerékpár? Az új fejlesztéseket az különbözteti meg a hagyományos társaiktól, hogy zavartalanabbá és biztonságosabbá teszik a közlekedést. Közös jellemzőjük, hogy mindannyian könnyűek, elegánsak és strapabíróak. A váz például szénszállal megerősített műanyagból készül. A súlyuk többnyire csak abban az esetben haladja meg a hét kilót, ha például elektromos motort is építettek bele. Ez segíthet, ha útközben lustálkodni akarunk egy kicsit, vagy hegyre kell felmennünk.
Az ilyen járműveket valószínűleg nem a terepbringások vagy a versenyzők fogják használni, hanem azok, akik a nagyvárosokban akarnak kényelmesen, a tömegközlekedéstől függetlenül, és egyben környezetbarát módon közlekedni.
Egyes modelleket vetítőegységgel, olyan lézerekkel szereltek fel, amelyek képesek vörös színű biciklisávot vetíteni a jármű köré az aszfaltra. Ez abból a szempontból is jó, hogy a közlekedésben részt vevő partnerek, például a teherautók vagy a buszok így egész biztosan felfigyelnek a biciklistára, és még véletlenül sem próbálják meg leszorítani az útról. Az okoskerékpáron nem kell hátrafordulni, ha tudni akarjuk, milyen jármű jön utánunk. A hátrafelé figyelő kamera nappal és éjjel is jól látható képet közvetít, amit a biciklista vagy az okosszemüvegében, vagy éppenséggel a kormányra erősített okostelefonja kijelzőjén láthat. A lézeres kivetítő önállóan is működhet. A kerékpár agya ilyenkor az okostelefon. Képes fényerősség-mérőként is működni, és a félhomály beálltával nem csak a lámpát kapcsolja fel önműködően, de kivetíti körénk a biztonsági sávot. Nem kell attól sem tartanunk, hogy lemerül, gyakori alkatrész ugyanis a kerékbe integrált dinamó. Ez menet közben nemcsak a biciklit tölti fel, hanem a telefonunkat is.
Nem fogunk eltévedni
Némelyik modell segít a tájékozódásban, és abban, hogy gyorsan célba érjünk. Az ilyen bicikli kormányába apró égőket szereltek, amelyek villogással jelzik, hogy merre kell mennünk. A jármű természetesen összeköttetésben áll egy GPS rendszerrel. A mozgásérzékelőket néha egyszerű radar egészíti ki. A felvillanó fény felhívja a figyelmünket arra, ha például egy autó közeledik túl nagy sebességgel a hátunk mögül, de számos egyéb balesetveszélyes helyzetben is figyelmeztet.
A fejlődés másik útját azok a készülékek jelentik, amelyeket elegendő felszerelni régi hűséges „bringánkra”, hogy az máris okosabb legyen. Mindenekelőtt a viszonylag egyszerű navigációs berendezések elterjedése várható. Ezek többnyire együttműködnek okostelefonunk navigációs alkalmazásaival.
Kapcsolat a világhálón át
Az ilyen kerékpár számos más dologra is képes. Folyamatos kapcsolatban áll okostelefonunkkal, és azon keresztül rácsatlakozhat a világhálóra is. Nem okoz gondot az sem, hogy iPhone-t vagy androidos készüléket használunk. Rögzíti a menettel kapcsolatos összes információt, de például a gumikban uralkodó nyomást, vagy azt, hogy útközben kerültünk-e veszélyes helyzetbe. Méri, hogy milyen távot tettünk meg, és ha úgy állítjuk be, azt is, hogy eközben hány kalóriát égettünk. Az okoskerékpárt nehéz ellopni. Jeladó működik benne, amelyik bármelyik közeli WiFi-n át riasztja a gazdáját vagy a rendőrséget. Az okosbicikli ezen felül a közösségteremtés kiváló eszköze. Nyergében ülve kapcsolatban állhatunk a többi hasonló jármű gazdájával. A közösségteremtést szolgálja az is, hogy nem minden új okosbiciklit fejlesztenek ki jól ismert világcégek. A népszerű közösségi pénzgyűjtő oldalakon, például a közösségi finanszírozással foglalkozó Kickstarteren is adtak már össze pénzt egy-egy ígéretes fejlesztésre.
Hasznos divat
Az okosbiciklik ára egyelőre meglehetősen magas. Mivel óriási érdeklődés mutatkozik irántuk, várható, hogy felfut a gyártásuk, ami fokozatos árcsökkenéshez vezethet. Bár nem valószínű, hogy olyan sokan vásárolnak okoskerékpárt maguknak, mint okostelefont, az újfajta járművek lassú elterjedése számos előnnyel jár. Nem csupán a közúti közlekedés lesz biztonságosabb, de valószínű, hogy a divatnak engedve olyanok is nyeregbe ülnek majd, akik korábban még csak nem is gondoltak testedzésre. Így miközben a legkorszerűbb technikai megoldásokat használják, önkéntelenül is sokat tesznek saját egészségük, a jó kondíciójuk és remek közérzetük megőrzése érdekében.