2017-05-11
Stresszes az élete? Meditáljon!
Fedezze fel a három legnépszerűbb meditációs technikát, amelyek tartós változást hozhatnak életébe, és emellett szórakoztatóak is. Nem csak haladóknak!
Sokan azt gondolják, hogy meditálni annyit tesz, mint csukott szemmel, ülő pozícióban megpróbálni semmire sem gondolni, és semmit sem tenni. Számos technika létezik azonban, amelyek segítségével a meditáció élettel, aktivitással tölthető meg.
Mandala meditáció: A nyugalom színei
A mandala szó jelentése szanszkritul „áldott kör“, és olyan, sokszor csodált természeti jelenségeket szimbolizál, mint a Nap, a Hold, a virágok vagy a hópelyhek. A mandala egy eszköze a meditációnak, a lelki gyakorlatnak. Nem csak a tibeti buddhisták, de az amerikai indiánok is előszeretettel alkalmazták ezt a módszert a test öngyógyító energiáinak aktiválására, vagy a személyi és szellemi fejlődés érdekében.
A kör maga a teljességet, a kapcsolatot és az élet ciklikusságát jelképezi. Még Carl Jung is használta a mandalákat a psziché megnyugtatására és gyógyításához. Hiszen a kör visszavezet önmagunkhoz, segít befelé fókuszálni.
A már előre elkészített mandalák színezése azért hatékony meditációs módszer, mert művészi affinitás és tapasztalat nélkül is segít felfedezni saját kreativitásunkat. Hiszen a színezéshez le kell csendesedni, meg kell tanulni elszakadni a hétköznapi gondoktól.
Gyakorlat:
Készítsen elő egy mandala színezőt! Az internetről is számos szép mandala letölthető. (http://www.kifesto.eu/index.php/egyeb-kifestok/mandala-kifestok)
Tegye a lap mellé a használni kívánt színes ceruzákat, zsírkrétát, akrilt vagy filctollakat. Gyújtson meg egy gyertyát az asztalon, ahol színezni fog. Válasszon olyan helyet a színezéshez, ahol senki sem zavarja a következő fél órában.
Színezés közben hallgathat nyugtató meditációs zenét is, vagy füstölővel, illóolajok párologtatásával is javíthat a hangulaton.
Helyezkedjen el kényelmesen az asztalnál. Vegyen háromszor mély lélegzetet.
Engedje el a gondolatait. Lazítsa el izmait.
Hagyja, hogy a mandala formái vezessék el a színekhez. Egyszerűen csak kezdjen el színezni. Ne feledje, nincs rossz szín. Minden mandala egyedi és szép.
Ha befejezte a mandalát, merüljön el alkotásában egy percre. Milyen színeket használt? Mit érez a színek és a formák láttán? Ha kedve van, vezessen mandala színezési naplót, ahová feljegyezheti a színezés inspirálta gondolatait és érzéseit.
Mindfulness meditáció – stresszoldás a jelen pillanatban
A mindfulness technika a buddhista tanításokból ered, célja a testet és az elmét érő hatások tudatosítása. Gyakorlásához nem kell mást tenni, mint a figyelmet a jelen pillanatra irányítani. Célja nem a gondolatok megszüntetése, hanem azok áramlásának elfogadása. Sokszor minél inkább próbáljuk elcsendesíteni az elménket, annál nehezebb semmire sem gondolni. Azonban, ha megpróbáljuk gondolatainkat a háttérből megfigyelni, és nem tulajdonítunk nekik nagy jelentőséget, rájövünk, hogy mi mindig ott vagyunk, két gondolat között is. Ez az a pillanat, amikor az elme megérkezik a jelenbe.
Gyakorlat:
A mindfulness gyakorlásában segíthet a természet is. Üljön le egy parkban egy padra, vagy egy tópartra, és merüljön el a környezetben. Figyelje meg a napsütést, és azt, ahogy a Nap a bőrét melegíti. Figyelje meg a szelet, majd az arra adott testi és érzelmi reakciókat. Hallja a természetet, és érezze azt önmagában. Figyelje meg légzését. Engedje gondolatait úgy tovább lebegni, mint ahogy az eget takaró felhők tovaszállnak. A mindfulness technika rendkívül hatékony stresszoldó. Segítségével megtanulható érzéseink, gondolataink ítéletmentes elfogadása, és elsajátítható az azokra való reakciómentesség.
Rendszeres gyakorlásával a stresszes helyzeteket jobban tudja majd kezelni a hétköznapokban.
Tibeti hangtálas meditáció
A vezetett meditáció különböző méretű, eltérő fémekből készült hangtálak segítségével történik, amelyeket a meditációt vezető szólaltat meg, míg mi ellazultan egy puha jógamatracon fekszünk lehunyt szemmel.
A hangok segítségével belső utazásra indulhatunk. Sokan belső képeket is látnak, mintha a tudatalatti feltárná előttünk titkait a hangok szárnyán. A hangfürdőnek is nevezett nepáli módszer valóban tisztító hatású: megszabadít a negatív gondolatoktól, a stressztől, nyugtat és segíti a belső elcsendesülést.
Gyakorlat:
Kellemes sportos öltözékben egy takaróval és egy jógamatraccal, illetve egy kisebb párnával felszerelkezve érdemes a meditációra érkezni. Egy kulacs víz vagy tea is jól jön a pihentető meditáció után. Mindig időben érkezzünk, hiszen a meditáció az első felcsendülő hangtól az igazi.
Bár otthon CD-re is meditálhatunk, érdemes ezt a meditációt élőben, csoportban megtapasztalni. A MOM Kulturális Központban május 28-án 16:00 órától a gyerekek, 18:00 órától pedig a felnőttek is kipróbálhatják a hangutazást.