2017-06-15
Boldogságreceptek
Mi is a boldogság? Egy tengerparti naplemente? A gyermekek kacagása? A frissen sült zsemle illata? A boldog pillanatok mindenkinek mást jelentenek, ám lényegük egy: megnyitják szívünket a világ apró szépségeire. A boldog pillanatok azonban némi gyakorlással könnyebben elérhetők és észrevehetők. Az alábbi gyakorlatok segítségével megtalálhatja a boldogsághoz vezető utat.
Eddze gondolatait a boldogságra
A gondolatok befolyásolják viselkedésünket, reakcióinkat a külvilágra. Ezek a reakciók és viselkedési sémák alakítják életünk folyását. Míg a pozitív gondolatok inspirálnak és támogatnak minket, addig a negatív gondolatok blokkolják a bennünk rejlő teljes potenciál megélését. De hogyan gondolkodhatunk nehéz és stresszes időszakokban pozitívan?
Egyes neurológiai kutatások szerint a játékos, érdeklődést keltő feladatok a legjobb boldogságtréningnek számítanak. Ha valami újat kipróbálunk és felfedezünk, hajlamosabbak vagyunk aznap az élet apró szépségeit is jobban észrevenni. Ez a folyamat új neurológiai összeköttetéseket hoz létre az agyban, melynek köszönhetően egyszerűbb a pozitív dolgokat észrevenni napközben.
A kíváncsiság, a nyitottság az újra, és a képesség új látószögből tekinteni a dolgokra, újraprogramozzák az agyunkat, és boldogabbá tesznek. Mert a kíváncsiság az újra egyet jelent az életre való nyitottsággal.
Boldogságtippek:
· Töltsön el minden nap a friss levegőn legalább tíz percet. Készítsen fotókat arról, ami megragadja a figyelmét. A hónap végén pedig nézze meg a képeket. Milyen volt az idő? Milyen érzések jönnek fel a fotók láttán? Mi tűnik fel a legjobban rajtuk?
· Határozzon meg egy időpontot a jövőben, amikorra boldog szeretne lenni. Írjon magának egy e-mailt ebből a jövőbeli boldog pillanatból. Mit üzenne a mostani magának a boldogságtól kicsattanó énje? Biztatásra van most szüksége vagy megértésre, esetleg elismerésre?
· Írja fel a legnagyobb aggodalmait egy papírlapra. Most képzelje el, hogy a legjobb barátnője küszködik ezekkel a gondokkal. Mit tanácsolna neki? Vegyen elő egy újabb papírt, és írja fel rá a tanácsokat.
· Válasszon ki naponta egy 20 perc hosszúságú időintervallumot az aggodalmakra, frusztrációkra. Ebben a húsz percben azonban csak aggódni és idegeskedni szabad. Ha előbb abbahagyja az aggódást, igyekezzen tovább nyavalyogni magában. Ha ezután a 20 perc után megint önre tör a szorongás, tudatosítsa magában, hogy a következő napon lesz megint 20 perce ezeken a dolgokon agyalni. Addig tegye félre ezeket a gondolatokat.
· Gondoljon 5 dologra az életéből, amelyért hálás (például az önt körülvevő emberekre, egy jó ételre, egy helyre, ahol szívesen időzik). Írjon fel mindegyik ujjára a tenyerén egyet-egyet. Ha nem feszíti szét a boldogság valamikor a nap folyamán, csak nézzen a tenyerére, és emlékeztesse magát arra, amiért hálás.
A játék varázslata - gyakorlatok
1. gyakorlat: Ilyen lennék, ha...
Egészítse ki az alábbi mondatokat:
Ha szín lennék, ilyen lennék -
Ez lennék, ha étel lennék -
Ez lennék italként -
Ha állat lennék, ez lennék -
Ha növény lennék -
Ha dal lennék -
Ha film lennék -
Ha szuperhős lennék -
Ha bolygó lennék, ez lennék -
2. gyakorlat: Csokoládé meditáció
Vegyen egy kocka csokit a kezébe. Helyezkedjen el kényelmesen. Érezze a csokoládé súlyát a tenyerében. Szeretne beleharapni? Ne tegye. Inkább szagolja meg. Milyen az illata? Ezután tegye a kocka csokit a szájába, de ne nyelje le. Figyelje meg, hogy változik annak íze. Tartsa a csokoládét a szájában olyan sokáig, ahogy csak tudja. Hogyan érzi magát? Evett már csokoládét ennyi élvezettel?