Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-10

Régi, mégsem kedves ismerősünk a téli depresszió

Régi, mégsem kedves ismerősünk a téli depresszió

Ha a hideg, szürke hónapok végére mindig hatalmába kerít bennünket a búskomorság, akkor idén itt az ideje tenni ellene! Bizony, már most, a vénasszonyok nyara közepén fogjunk hozzá, így a télnek a borús hangulat ellen felvértezve vághatunk neki – ezzel a néhány trükkel biztosan sikerülni fog.

A legtöbb ember számára a tél jóval kevésbé intenzív időszak, mint a nyár: a kellemetlen idő miatt nem szívesen mozdulunk ki, így vége a nagy kirándulásoknak, szabadtéri közösség programoknak, baráti grillezéseknek. A négy fal közé szorulva pedig sokkal kevesebb inger ér bennünket, hacsak nem tervezzük meg jó előre, mivel töltjük majd a felszabaduló időnket! 

Tervezzünk tudatosan

A tudatos célkitűzés az egyik legjobb ellenszere annak, hogy elkedvetlenedjünk, hiszen mindig lesz valami, amit, és amiért tehetünk minden egyes nap. Nem feltétlenül kell nagyratörő terveket kigondolni, kezdjünk inkább kis lépésekkel - például mi az, amire nyáron sajnáltuk az időt? Az olvasásra? Akkor itt az ideje, hogy kitaláljunk egy kihívást, mondjuk havi egy kortárs és egy klasszikus mű biztosan leköti az energiáinkat. 

Szeretnénk újat tanulni? A MOOC, azaz a mindenki számára nyitott online kurzusokkal a világ legnagyobb egyetemeinek óráit hallgathatjuk, a fotelből megszerzett tudás pedig akár jobb munkahelyhez is juttathat minket. A lényeg, hogy mindig tűzzünk ki kisebb-nagyobb célokat, és tervezzük meg, milyen lépéseket kell ehhez megtennünk, így a legunalmasabb órákban is mindig lesz mivel foglalkozni.

Téli energiatartalék

Sokan feledkeznek meg arról, hogy a tél és a hideg már önmagában is megterhelő szerveztünk számára, ezért elengedhetetlen, hogy megfelelő figyelmet fordítsunk a feltöltődésre. A kedvetlenségért, állandó fáradtságért kimerülő vitaminraktáraink is felelősek lehetnek, ezért a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett már ősszel érdemes bevetni jó minőségű étrend-kiegészítőket is – legalább C-, D-, K-vitaminnal, magnéziummal és omega-3-mal érdemes ilyenkor támogatni szervezetünket, utóbbi egyébként hidegtűrésünket is növeli. 


A rendszeres mozgásra szintén fokozott figyelmet fordítsunk, már csak azért is, mert nyári csúcsformánk elvesztése szintén borús gondolatokat okozhat. Ha esetleg éppen nyáron sportoltunk kevesebbet, akkor most kezdjünk bele, mert a legsötétebb hónapok derekán már nehéz lesz bármi újra rávenni magunkat.

A legjobb, ha mindenbe igyekszünk bevonni a barátainkat is, így a jó hangulatú nyári piknikezés, fröccsözés közben létrejött szoros kapcsolatok a befelé fordulósabb télen sem lazulnak meg, sőt, még szorosabbá válhatnak. A legfontosabb viszont az, hogy figyeljünk magunkra – vegyük észre, ha rosszkedvünk kezd állandósulni, és ne várjunk, hanem azonnal tegyünk ellene!

Ha pedig úgy érezzük, sem egyedül, sem pedig a szeretteink segítségével nem tudunk kimászni a gödörből, bátran forduljunk szakemberhez. Egy jó life coach vagy egy pszichológus segít megbirkózni azzal, amihez egymagunkban kevesek vagyunk.

Alkalmazkodjunk!

Az is sokat segít a rossz hangulat elkerülésében, ha előre felkészülünk az évszak adottságaira, minél gyorsabban alkalmazkodik ugyanis szervezetünk, annál könnyebben vészeljük át a megváltozott körülményeket. A sötét órák számának növekedése többünknél felboríthatja a napi rutint, ezért már ilyenkor érdemes bevezetni néhány szokást, amely elősegíti például a könnyebb ébredést. 

Lefekvés előtt legalább három-négy órával fejezzük be az étkezést, így túlterhelt gyomrunk nem ébreszt majd fel, ahogy az alvás előtti szellőztetés is segíthet, mert ezek mind hozzájárulnak a megfelelő minőségű pihenéshez. 

Az elektronikus eszközök ágyból való száműzése is jó gondolatez alól talán egy kivételt érdemes tenni: ébresztéshez válasszunk olyan mobilapplikációt, amely aktuális alvási ciklusunk legmegfelelőbb pillanatában szólal meg, és kezdjük a napot néhány légző- vagy jógagyakorlattal, így mindjárt könnyebben indul a reggel. Az alacsony hőmérséklethez és időjárási frontokhoz pedig sokkal könnyebb hozzászoktatni magunkat, ha az épületek temperált környezete helyett annyit tartózkodunk a friss levegőn, amennyit csak tudunk, ezért napi egy óra séta, futás már rengeteget számít!

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....