Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-01-24

Kezdődjön az újratervezés!

Kezdődjön az újratervezés!

Öt, tudományosan bizonyított tény, miért érdemes már most hálásnak lennünk azért, ami az új évben vár ránk. Hogyan gyakoroljuk a hálát, és milyen hatása van ennek az érzelemnek az életünkre?

Miért ne lehetne már most úgy kezdeni az évet, hogy hálásak vagyunk mindazért, ami vár ránk, ami már megadatott: a családdal és a barátokkal együtt töltött időért, az idei év jó programjaiért, a legújabban beszerzett szakácskönyvért, amelyből idén minden receptet kipróbálunk majd, az utazásokért, amiket már most tervezünk. A hála egy olyan érzelem, amellyel szebbé tehetjük nem csupán saját, de mások életét is. Emellett pedig ez az érzés gyakorolható, sőt tanulható is. Megtanulni hálával nekikezdeni a napnak, majd hálával zárni is azt sokkal egyszerűbb, mint leadni az ünnepek alatt felszedett kilókat, vagy leszokni arról a fránya cigarettáról, vagy ne adj’ Isten a cukorról. Mi lenne, ha idén azt fogadnánk meg, hogy már most hálásak vagyunk mindazért, amink van? Kutatások szerint akkor könnyebben tudnánk betartani a többi újévi fogadalmunkat is.

Íme pár meglepő tény a hála jótékony hatásáról:
 
1. A hála érzése jobban boldogít, mint a pénz vagy egy régen vágyott tárgy megszerzése

A „hedonikus futópadnak“ nevezett elmélet szerint, amelyet az 1990-es években a brit pszichológus, Michael Eysenck alakított ki, egy boldogságra törekvő személy olyan, mintha egy futópadon lenne, sosem állhat meg, mindig újabb és újabb vágyak hajtják. Mihelyt megállna, boldogtalanná válna, hiszen a vágyak eléréséhez vezető út teszi őt boldoggá. Az elmélet szerint ez az ördögi kör azonban figyelmünk és fókuszunk megváltoztatásával könnyedén megállítható.

Milyen jó is lenne, ha végre megérkeznénk a jelen pillanatba, és boldoggá tenne minket az, amit ott találnánk. A happierhuman.com oldal szerint a boldogságérzetet 10%-kal növeli már az is, ha csak egy hálanaplót vezetünk, amelyben szisztematikusan felírunk mindent a nap végén, amiért aznap hálásak lehettünk. Tudja, hogy mennyivel nőne a boldogságérzete, ha dupla annyit keresne, mint most? Ha hiszi, ha nem, a kutatók szerint ugyan úgy 10%-kal!
 
2. A hála gyakorlása erősít érzelmileg

A hála nemcsak erősíti az önértékelést és csökkenti a depressziót, de érzelmileg stabilabbá is tesz az esetleges traumák ellen. Csökkenti az olyan mérgező érzelmeket, mint a szorongás, a harag, a féltékenység, a csalódottság vagy a megbánás.
 
3. A háláért hálásak a sejtjeink is

Az UC Davis Health amerikai egészségügyi iskola, egyetem és központ felmérései szerint a hálának köszönhetően:
  • 16%-kal csökkenhet a vérnyomás, 
  • 9%-kal csökkennek a neurodegenerációs folyamatok, amelyeknek tünetei leginkább időskorban jelentkeznek, 
  • 23%-kal csökken a kortizol stresszhormon a szervezetben, sőt azok, akik rendszeresen gyakorolják a hálaadást, 
  • 25%-kal kevesebb zsírt fogyasztanak egy nap, mint azok, akik a boldogságot vágyak elérésével keresik.

A hálás emberek kevésbé lesznek hajlamosak a cukorbetegségre is. A kutatók egy 21 napos hála-program keretein belül megmérték azt is, miként reagálnak a depressziótól szenvedő betegek a gyakorlott, tudatos hálára. A résztvevők 98%-ának pozitívabb lett az életszemlélete csupán egy hálanapló vezetése következtében, holott 88%-uknak korábban szuicid gondolatai voltak életük kilátástalansága miatt. Kell ennél több?
 
4. A hála növeli a teljesítményt 

A hála növeli a munkahelyi teljesítményt is. Egy szimpla köszönömmel a főnök növelheti a munkavállalók önbizalmát és önértékelését. Ennek köszönhetően a munkavállalók jobban megbíznak egymásban is, ami miatt segítőkészebbek és kooperatívabbak lesznek. Ezt Adam Grant pszichológus, a Wharton Egyetem professzora állítja, aki a sikeres vezetői hozzáállásról és magatartásról tart továbbképzéseket, és a kedvelt TED-Talk előadásokon is többször beszélt már elméletéről. 

A Greater Good magazinban megjelent egy amerikai, a John Templeton Alapítvány által támogatott tanulmány arról is, hogy egy egyszerű köszönöm akár 50%-kal növelheti a munkahelyi teljesítményt. Idén ne felejtsük el tehát többször használni ezt a szót, olyan esetekben is, amikor magától értetődő lenne mások közreműködése vagy segítsége.
 
5. Jobban alszunk a hálától

A hála növeli az alvás minőségét is. Az UC Davis Health Institute kutatásai szerint 10%-kal alszanak jobban azok, akik naponta hálát gyakorolnak, míg a happierhuman.com projekt felmérései szerint még a krónikus fájdalomtól szenvedők is egy órával tovább tudtak aludni, ha hálafüzetet vezettek. Egy másik, 400 egészséges főből álló kutatás is kimutatta, hogy a hálát gyakorlók arról számoltak be, hogy gyorsabban el tudtak aludni, tovább aludtak a szokásosnál, kevesebbszer ébredtek fel éjjelente, és így kipihentebben is ébredtek. 
 
Aki nem hiszi, járjon utána! 

A tudomány gőzerővel kutatja a hála varázslatos erejét, és évről-évre újabb kutatások jelennek meg meggyőző eredményekkel. Így miért ne kezdhetnénk az új évet rögtön azzal, hogy a hálaadást gyakoroljuk a sok fogadalom és célkitűzés helyett? Miért ne örülhetnénk annak, amit a mai nap ajándékozott nekünk, ha környezetünk és még a sejtjeink is velünk együtt örülnek? 
 
Hálás köszönet azért, mert ezt elolvasta!smiley

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....