2017-06-21
Tudatos séta – Elixír testnek és léleknek
Az egészséges és fitt életmód, a lelki harmónia egyszerűbben elérhető, mint gondolná. Nem kell feltétlenül nagy költségekkel és erőfeszítésekkel járó életmódváltásba fognia. Egy könnyed séta a parkban vagy a vízparton csodákra képes, főleg ha rendszeresen gyalogolunk, és emellett odafigyelünk a légzésünkre is. Ismerje meg a tudatos séta módszerének egyszerű, ám annál hatékonyabb gyakorlatait!
Tegye meg az első lépést!
A legújabb kutatások szerint már napi harminc percnyi séta elegendő ahhoz, hogy jelentősen javuljon egészségünk és közérzetünk. A rendszeres gyaloglással olyan problémák kialakulásának kockázata csökkenthető, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, a csontritkulás vagy a diabétesz.
Manapság napjaink nagy részét azonban üléssel töltjük. Ha irodában dolgozunk, napi nyolcórányi ülés szinte már természetesnek számít. Majd este otthon is rendszerint a tévé előtt, vagy egy könyv felett ülve lazítunk. Még akkor is ülünk, ha úton vagyunk: vagy az autóban, vagy a tömegközlekedési eszközökön.
Csempéssze be a hétköznapokba a sétát!
· A rövidebb útvonalakat a busz vagy autó helyett tegye meg egyszerűen gyalog. Ha csak két megállónyit utazna, válassza a busz helyett inkább a sétát.
· Munkahelyéről is hazagyalogolhat: keressen olyan útvonalat, amely zöldövezeten vagy parkokon keresztül megy. Így élvezetesebb a séta. A zoldkalauz.hu weboldalon megnézheti, hol találhatók parkok az ön közelében.
· Ha munkahelye mellett van egy kisebb park, akár az ebédszünetet is megkoronázhatja egy sétával.
· Ha a bevásárlásnál egy nagyobb szatyor helyett hátizsákot visz magával, akkor még cipekednie sem kell, a bolti túrát gyalog is elintézheti, és még örömét is lelheti benne.
· Motiválja magát! Ma már sok okostelefonon van lépésszámláló alkalmazás, de órák és aktivitást mérő karkötők is rendelkeznek ezzel a funkcióval. Figyeljen oda a napi megtett lépésekre. A szakemberek napi 8000 - 10000 lépést ajánlanak.
Séta másként: Mindful Walking
Ha gyaloglás közben a légzésünkre is odafigyelünk, és emellett megpróbálunk a természet apró részleteire koncentrálni, a séta felér egy meditációval. Ezt a legújabb trendet nevezik „tudatos gyaloglásnak”. A tudatos séta technikája valójában egy buddhista meditációs gyakorlat. Azzal, hogy a figyelmet a mozgásra és a légzésre összpontosítjuk, könnyebben megszabadulhatunk a mindennapok okozta stressztől.
Így sétáljon tudatosan!
1) Keressen egy nyugodt, zöldövezetet. Hétköznap délután például ellátogathat a Diana vagy a Devecseri Gábor parkba, de a Városmajori Park vagy a Gesztenyés kert is kitűnő színhelye lehet a sétának. Még természetközelibb a Normafa, ahol az Anna-rét, vagy a János-hegyi Erzsébet kilátóhoz vezető út hosszabb sétára is alkalmas. A Rege park a gyerekeknek is nagy élmény erdei játszóterével. Keressen szabadtéri programokat, és kombinálja azt a sétával: bővebben a normafa.info, illetve a szabadter.hu oldalon talál.
2) Ha startra kész, álljon meg egy percre. Érezze a talajt a talpa alatt. Találja meg középpontját.
3) Hunyja le a szemét, és figyelje meg testi érzeteit. Hol érez feszültséget? Lazítsa el izmait az adott területeken egy mély belégzéssel.
4) Kezdjen el lassan, kis lépésekben sétálni. Figyelje meg, ahogy egyik lába a földet éri a másik után. Ha lehullott faágat lát, lépjen rá lassan, és érezze, ahogy az ág széttörik a talpa alatt.
5) Minden lépéssel lélegezzen ki, majd a következő lépéssel szívja be lassan a friss levegőt.
6) Élvezze a sétát. Koncentráljon a természeti hangokra, a madarak csicsergésére.
7) Álljon meg néha, és figyelje meg, miként összpontosul talpában testsúlya.