2017-08-01
Óvatosan a nyaralós szuvenírekkel!
Teljesen természetes, hogy mindenki szeretne valamilyen aprósággal megérkezni a nyaralásról, de ha nem figyelünk, akár csúnya büntetés is várhat ránk hazatéréskor. Összegyűjtöttük, mit szabad és mit tilos behozni az országba.
Hogy számos tiltott szuvenír létezik, nem újkeletű dolog, évről évre mégis sok vakáció végét keseríti meg a figyelmen kívül hagyott rendelkezés - az 1973-as CITES vagy más néven Washingtoni Egyezmény célja, hogy ellenőrzése alá vonja a veszélyeztetett fajok kereskedelmét, és ezáltal megakadályozza, hogy állat- és növényfajok ezrei a kipusztulás szélére jussanak. A világméretű megállapodásnak ma már 181 tagja van (180 ország és az Európai Unió), és közel 35 ezer faj kereskedelmét szabályozza, illetve esetenként tiltja. Mutatjuk, mely tárgyakkal érdemes óvatosan bánni - természetesen a helyi árusokkal nem lesz egyszerű dolgunk, mert sokszor állítják, hogy a kínált csecsebecsével nem lesz gondunk, valójában azonban komoly pénzbírság lehet a vége. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy a kiválasztott tárgyat szabadon hazahozhatjuk-e, a helyi idegenvezetőktől és a CITES weboldalán érdemes utánakérdezni.
Korallok, kagylók
Mivel a szigorúan védett koralloknak és óriáskagylóknak a gyűjtése már önmagában tilos, a velük való kereskedelem még inkább. Vakációzók leggyakrabban az egzotikus piacokon ékszer vagy dísztárgy formájában csapnának le rá, de ne tegyék, mert legenyhébb esetben is elkobzásra számíthatnak, de pénzbüntetéssel, súlyos esetben pedig még börtönbüntetéssel is járhat a dolog. Akár már az induló országban lefülelhetnek bennünket a csomagok átvilágításakor. Kisebb, a tengerparton gyűjtögetett kagylókkal is bánjunk csínján. Ha megtalálják nálunk, néhány apró darabot azért általában gond nélkül átengednek.
Állatbőrök, csontok
Az engedély nélküli kígyó- és krokodilbőr táskák, cipők, az elefántcsont-ékszerek, tárgyak, a cápauszonyból, fogból, tollból, teknőspáncélból készült dolgok esnek többnyire a legszigorúbb szabályozás alá – hacsak nem valamelyik világmárka butikjában vesszük meg, szinte biztos, hogy elkobozzák tőlünk, ezért nem érdemes próbálkozni velük.
Homok
Egyre több olyan hely van, ahol elképesztő mértékű a tengerparti homok turisták által való elszállítmányozása – Szardínián például 100 euró körüli büntetésre számíthatunk egyetlen palacknyi homokért. Bár sokan nem elégszenek meg egyetlen marékkal, volt, aki 25 kilónyival igyekezett távozni a szigetről. A híres elafoniszi kék lagúna rózsaszín homokjának színe pedig már egészen elhalványult a turisták által eltávolított mennyiségtől.
Műtárgy
Azt is kevesen tudják, hogy műtárgyakat sem szabad engedély nélkül utaztatni – ez főleg az ötven év feletti darabokra vonatkozik. Nem tilos, de mindenképp járjunk utána, mit és hogyan juttathatunk haza, mert komoly galiba származhat belőle.
Növények
Természetes környezetéből kiszakított növényeket legtöbbször tilos kivinni az élőhelyükről, így egy icipici aloe vera csemetével, orchidea tövecskével, kaktusszal sem érdemes próbálkoznunk. Inkább vegyük meg itthon őket, vagy válasszunk kifejezetten a turistáknak szánt, ellenőrzött és engedélyezett virághagymákat!