2017-09-25
Biztonságban a bringán - hideg időben is!
Bár egyre hűvösebbek a napok, ez még nem indok arra, hogy tavaszig elköszönjünk imádott kerékpárunktól – elég néhány téliesített beállítás, kiegészítő, és egész évben biztonságosan tekerhetünk!
A hideg időben és a nyári száraz aszfalthoz képest veszélyesebb útviszonyok között nem elég, ha kicsit óvatosabban közlekedünk - ahogyan mi is jobban felöltözünk ezekben a hónapokban, a járművünkre is érdemes kiemelt figyelmet fordítani.
Kezdjük a kerékpárral!
A legcélszerűbb és leggyorsabb megoldás, ha a tavaszi szervizhez hasonlóan ezúttal is szakembert kérünk meg a téliesítésére. Nem kell óriási dolgokra gondolni, de fontos, hogy a megfelelő anyagokkal zsírozzák át a kerékpár alkatrészeit, váltóját, a féket és így tovább, ellenkező esetben a mínuszokban elkezdhet megváltozni az anyag viszkozitása, amitől nehezebbé válik a fékezés, váltás. A gumik állapota is sarkalatos kérdés – ha túl sima a felületük, nincs bordázatuk (mert elkopott vagy országúti kerékpárral közlekedünk) vagy repedezett, akkor itt az ideje a cserének, a síkos, vizes, később pedig havas, sózott felületen ugyanis a jó állapotú kerekek adják meg a biztonságos tekerés lehetőségét.
Mit vegyünk fel?
A kerékpározás nélkülünk nehezen valósul meg, így akárcsak a járművet, a saját menetfelszerelésünket is célszerű átgondolni. Sokan azért mondanak le az őszi-téli tekerésről, mert azt gondolják, hogy a nyeregben kibírhatatlan a hideg, pedig ez könnyen elkerülhető. A lényeg a réteges öltözködés, a vékony, de sok réteg között megrekedő levegő ugyanis remek hőszigetelő, emiatt nem kell eszkimóként nekiindulni a városnak. Egy speciális anyagból készült téli aláöltöző, amelyet a futók, síelők és egyéb sportolók is viselnek, azért legyen a ruhatárunkban – ez vékony, így ha beérünk a munkába, könnyedén megválhatunk tőle, viszont amellett, hogy melegít, remekül elvezeti az izzadságot, ezért elkerülhetjük a vizes ruhától eredő megfázást. Készül kifejezetten téli kerékpározáshoz fejlesztett hőszigetelő, vízhatlan nadrág és kabát is, ha van lehetőségünk ezeket tárolni a célállomáson, akkor nagyon jó szolgálatot tesznek. Ezen kívül megfelelő vastagságú kesztyűre, sapkára van csak szükségünk, és az ízületeket (pl. térd, boka, csukló tájék) is célszerű jobban védeni, valamint ruházatunkat maszkkal is kiegészíthetjük – utóbbi nemcsak a szmogtól, de a hideg levegő beáramlásától is óvja torkunkat.
Így közlekedjünk!
A napos, száraz, nyári időjáráshoz képest több odafigyelésre lesz szükségünk a biztonságos közlekedés érdekében, de nem kell megijedni tőle! Indulás előtt először is ellenőrizzük a gumik nyomását, előfordulhat ugyanis, hogy az este a meleg garázsban gondosan felfújt kerekek reggel a kinti hidegben mégis laposak lesznek – ez teljesen normális, a fizika törvényei bizony működnek, úgyhogy pótoljuk a levegőt! Az úton legyünk türelmesek, az autósok élete is nehezebb ilyenkor, ezért ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, kanyarokat, a fékezésre pedig hagyjunk a nyárinál akár kétszer több időt, ezzel a csúszkálást is elkerülhetjük. Figyeljünk, hogy minél láthatóbbak legyünk, ködben, esőben használjuk a lámpákat, és minél több fényvisszaverő kiegészítőt helyezünk el a ruházatunkon, annál biztonságosabb lesz az utunk. Amikor hazaértünk, egy ronggyal naponta érdemes letörölni a biciklit, így a só, felpattogó sár, kavicsok nem roncsolják a vázat, illetve a többi berendezést sem.
Figyeljünk a hőmérsékletre!
A hideg évszakban érdemes a kipróbált útvonalakat felkeresni, ne kockáztassunk új, még fel nem derített, túl veszélyes szakaszokkal. Arra is érdemes törekedni, hogy ne nagyon távolodjunk el hazulról, tanácsos olyan útvonalat tervezni, hogy ha bárhonnan visszafordulunk, hamar hazaérjünk. Vegyük figyelembe azt is, hogy amíg lakott területen tekerünk, esetleg szárazak az utak, de pár száz méter szinttel feljebb nedvesek, jegesek, havasak is lehetnek, főleg ott, ahol nem dolgoznak, vagy csak később jutnak el az útkarbantartók. Óvakodjunk az ónos esőtől, olyankor semmiképpen ne üljünk bringára! Szintén ügyeljünk a sötétedésre, ami nap végén hamarabb bekövetkezik, mint nyáron, valamint naplemente után arra, hogy olyankor a hőmérséklet is jelentősen visszaesik.
Kapcsolódó HEGYVIDÉK kártya elfogadóhelyek: