Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-09-25

Túrázzunk, de okosan!

Túrázzunk, de okosan!

Az őszi túrázást érdemes felkészülten elkezdenünk, akár a Hegyvidéken kisebb távokkal, hogy azután bátran nekivághassunk a komolyabb útvonalaknak. Azt is meg kell fontolnunk, mit érdemes magunkkal vinnünk ezekhez a kirándulásokhoz.

A szabadtéri sportoláshoz semmi sem fogható, hát még az őszi túrázáshoz: a friss, csípős és hűvös őszi levegő, a fák ezernyi színe a zöldtől, a sárgától a narancson át a barnáig, a talpunk alatt ropogó lehullott falevelek, az eső illata, a köd varázslata... Az őszi túra nem csupán testmozgás, de egy aktív meditáció is. Az ősz a túrázásra legalkalmasabb időszak, főleg a hegyvidéki túrázásokhoz a legjobb ilyenkor az időjárás, hiszen a hűvös levegőnek köszönhetően kevésbé izzadunk meg a valójában nehéz útvonalak alatt. Azonban a megfelelő információk, előkészületek és felszerelés nélkül a túrázás könnyen kellemetlenné válhat ebben az évszakban.
 
10 nélkülözhetetlen kellék

Sok rutinos hegyi túrázó esküszik ezekre a kellékekre: navigáció, napvédelem, szigetelés, zseblámpa extra elemmel, elsősegély-készlet, tűzgyújtó, kés, extra élelem, víz és egy takaró.

Ősszel ugyanis hamarabb sötétedik, kiszámíthatatlan az időjárás, és kevesebben vannak úton. Így nem árt felszerelkezni arra az estre, ha egy apró sérülés vagy nem várt helyzet következtében az út az éjszakába nyúlik.
 
Ötletbörze az interneten

Egy-egy túra előtt ráhangolódásként érdemes az interneten böngészni. Az Instagram például jó színhelye lehet az útvonalkeresésnek, számos hazai és külföldi útvonalról is értesülhetünk a posztok alapján, nem kell ehhez más tenni, mint a #túrázás vagy a #hiking kulcsszavakra rákeresni. Túrablogokon is érdemes körbenézni tippekért, ilyen például a magyarkaland.blog.
 
Magasság és időjárás
 
A magasság és a szél fontos tényezői annak, hogy mennyire lesz élvezetes a túránk. Szélben nagyon fárasztó és keserves lehet egy hegyi útvonal, emiatt érdemes utánajárni a lehetséges időjárásnak, mielőtt bármibe is belevágnánk. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy minél magasabbra megyünk, annál hidegebb lesz az idő is.
 
A természet csodái

A hegyvidéki túrázás során számos perspektívából megcsodálhatjuk a természetet. Patakok, madarak, apró állatok vagy a magasból megfigyelt mozaikszerű mezők. Ezek mind apró csodák. Az őszi túra alatt láthatunk még gombaféléket, csipkebogyót és folyóparti növényeket is. Soha ne felejtsük el a túra során szedett gombákat szakértővel megvizsgáltatni fogyasztás előtt!
 
Öltözzünk rétegesen

Az őszi túra része a réteges ruházat. A napszemüveg mellett már érdemes magunkkal vinni sapkát és kesztyűt is. Szél- és esőkabátot, sőt váltózoknit, valamint a melegen bélelt túranadrágokat is érdemes elővenni ősszel. 
 
Térerő

A feltöltött mobiltelefon vészhelyzetben nagy segítség lehet. Magyarországon ugyan nincs mindenhol térerő, de gyalog vagy akár sérülten is könnyedén elérhető egy olyan kiemelkedő pont, ahonnan már segítséget hívhatunk. Érdemes először ismerősöket hívni a bajban, mert ők higgadtabban, jobban átlátják a helyzetet. A GPS azért is fontos, mert annak segítségével pontosan megadhatjuk tartózkodási helyünket.
 
Mesés őszi útvonalak

1. A Normafa ősszel tündérmesébe illő kirándulóhellyé válik. Könnyed, akár vasárnap délutáni kirándulásokat is tervezhetünk a környéken. A hat kilométeres Farkasrét – Irhás árok – Csillebérc – Normafa útvonal csendes erdei ösvényeken és tisztásokon át vezet. 

2. Változatos körtúrát tehetünk a Budai-hegység déli magaslatain az Ördög-oromról a Széchenyi-hegyen és a Normafán át Makkosmáriáig, majd vissza a Frank-hegyen és a Rupp-hegyen keresztül. Gyalogtúránk csúcspontjai a páratlan kilátóhelyek, az Ördög-orom bizarr sziklaalakzatairól, a Normafa meredek lejtőjéről, a Frank-hegyi turistaház teraszáról és a Rupp-hegy védett, kopár tetejéről. Ráadásként megcsodálhatjuk a Makkosmáriai kegytemplom barokk épületét.

3. A Pilis hegysége valódi spirituális feltöltődést kínál, és a fővárosból is könnyen elérhető. Dobogókő, a Ferenczy-szikla vagy a Dera-szurok az edzettebb túrázóknak is ajánlott. A pilisszántói fénytemplom pedig remek célpont lehet, ha beköszöntött a vénasszonyok nyara. Úgy tartják, a hét stációból álló, kápolnához vezető út végigjárása és utána a pihenés a templomnál egy egészen különleges, lelket erősítő élményt nyújt.

4. A Rózsika-forrás Solymár egyik legszebb természeti sajátossága. Népszerű kirándulóhely tavasztól késő őszig. A Hűvösvölgyből indulva, a solymári vízesés mellett elhaladva érhetjük el a forrást. A túrát a solymári vár meglátogatásával folytathatjuk. A vár közelében indul a Jegenye-völgy, amely kedvelt kirándulási célpont, különös tekintettel a vártól alig több mint egy kilométerre fekvő nagytisztásra – amely az erdőjárók körében népszerű pihenőhely, illetve egyes községi rendezvények helyszíne is.
 
A Normafán és környékén tervezett túrákhoz hasznos útvonaltervezőt talál a http://www.normafapark.hu/termeszetjaras weboldalon. 

Ajánló
Ajánló
A legjobb szilveszter közel s távol

A legjobb szilveszter közel s távol

Legtöbbünk számára a szilveszter a bulizásról szól, vagy otthon egy kisebb baráti összejövetelen,...

Egy nap legyen csak az öné!

Egy nap legyen csak az öné!

Fontos, hogy megtanuljunk magunknak is megajándékozni, és sokszor a legnagyobb luxus a szabadidő....

Szaunázz, mint a finnek

Szaunázz, mint a finnek

Ahogy beköszönt a hideg idő, testünk melegségre vágyik. A finn szaunakultúra jól bevált és...