Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-04

Csempéssze otthonába a tavaszt!

Csempéssze otthonába a tavaszt!

Tavasszal feléled a természet. Ez az időszak alkalmas arra is, hogy egy kis életet vigyünk otthonunkba, hiszen zöld növényekkel és virágokkal igazi tavaszi hangulatot teremthetünk a lakásban. 

Ha nincs kertünk, számos cserepes szobanövényt választhatunk, olyanokat is, amelyek egész évben ékesítik otthonunkat. Ha már vannak szobanövényeink, ilyenkor érdemes átültetni őket, hogy új erőre kapjanak. De milyen az ideális tavaszi szobanövény, és mire figyeljünk a növények gondozásakor? 
 
Virágba borulva
 
Krókusz 

Színe lehet sárga, lila, fehér vagy cirmos. Szobában és kertben is tartható növény. Ha különböző színű krókuszhagymákat ültetünk el egy cserépbe, akkor a növény virágzása hosszabb lesz. Hetente kétszer öntözzük, és világos helyre tegyük.

Tulipán

Nem csak vágott tulipánnal hozhatunk egy kis színt az otthonunkba, de a cserepes verzió is népszerű – főleg, ha van egy kis kertünk. Ugyanis, bár a cserepes tulipán túléli a tavaszt, szívesebben van kint a kertben. Ha a tulipán elvirágzott, érdemes letörni a virága alatt.

Jácint

Heti kétszer érdemes locsolni, és virágzásig jobb hűvösebb helyen tartani, majd ha virágba borult, a világos, meleg helyet kedveli. A fehér és lila virágokat hozó növény virágzás után is igényli a gondozást. 

Kankalin

Nem szereti valójában a meleg, fűtött szobát. Számára a 13-16 fok az ideális, így ha már kint nem fagy, és melegebb az idő, érdemes a teraszra vagy az erkélyre kitenni. Ha nincs erkélyünk, a radiátortól távol, de az ablak közelébe helyezzük el. Hűvösebb helyen heti egyszer, melegebb lakásban heti kétszer öntözzük. Tápoldattal hosszabb ideig virágzik. 

Szobaliliom

Egyszerű tartása miatt kedvelt. A növény első virágzására azonban több évet is várhatunk. Szereti a szórt fényt, a közvetlen napfénytől azonban óvjuk. Télen 2 hónapig ne nagyon locsoljuk, mert nyugalmi időszakra van szüksége. De ne is hagyjuk teljesen kiszáradni a földjét. Virágzástól heti egyszer öntözzük.

Vitorlavirág

Kezdő növénytartóknak is ajánlott igazi fürdőszobai növényként, mert szereti a párát. Viszont fényszegény helyen kevesebbet virágzik. Lándzsa alakú fényes fehér virága valójában levél. Ha nem a fürdőben tartjuk, rendszeresen permetezzük vízzel. Nedvszívó kavicsokkal segíthetjük, hogy talaja folyamatosan nedves maradjon. Rendszeresen öntözzük, langyos és lágy vízzel. Októbertől januárig hagyjuk pihenni, ilyenkor kevesebb vízzel is beéri. 
 
Zöld társak kezdőknek
 
Szobafikusz

Nincsenek nagy igényei, a huzatot azonban nehezen viseli. A meleg és világos helyet kedveli. Négynaponta öntözzük, kerüljük a pangó vizet a tálkájában. Vigyázat, a fikusz mérgező növény, emiatt csak olyan helyen tartsuk, ahol négylábú kedvencünk vagy gyermekünk nem éri el.

Filodendron

A futónövény jól tűri a vízhiányt, a túlöntözés viszont nagyon is árt neki, így mérsékelten, de rendszeresen öntözzük és óvjuk a naptól. Szórt fényű, világos helyen tartsuk. Tápoldattal segíthetjük növekedését.

Dracéna

Könnyen tartható szobanövény. A világos, napfénytől védett helyet kedveli. Hetente öntözzük, nyáron kéthetente tápoldatot is kapjon. Elég háromévente átültetni. Ha levelét nem éri közvetlen napfény, nyáron a teraszra is kitehető. 
 
Növények a balkonra 
 
Árnyliliom

Ahogyan neve is utal rá, leginkább az árnyékosabb erkélyekre ajánlott, jól bírja a strapát, azonban vigyázni kell, nehogy kiszáradjon a talaja. A pillangókat magához vonzza, így színes társaságunk is lehet a teraszon, ha vele ékesítjük azt.

Szerelemvirág

Júliustól szeptemberig virágzik, ez a kedves apró, kék virágú növény. Védett, napos helyre tegyük, nem igényel sok figyelmet, rendszeresen öntözzük! Nem szereti, ha gyökerei áznak. Az átültetésre érzékeny.

Muskátli

A klasszikus balkonnövény jól tűri a forróságot, a pára azonban nincs ínyére. A kánikulában kora reggel és késő este locsoljuk, amikor már nincs olyan meleg. Az elvirágzott szárakat rendszeresen vágjuk vissza, szereti a tápoldatot is.

Balkon aranya

 A sárgás virágú növény szintén könnyen tartható, kedveli a napot, más növényekkel egy ládában azonban nehezen jön ki. Fellógatott kaspókba is telepíthetjük, mert a virágok csüngésre hajlamosak. Édes illata vonzza a méheket.

Cseppecskevirág

Az aprócska lilás virág a margarétára emlékeztet, szívós növény, így kezdők is tarthatják, szereti a napos helyet, az árnyéktól és az esőtől azonban óvjuk, mert nem kedveli a sok vizet és a túlöntözést. 
 
Növénytartás 1x1
 
Ha növényt tartunk otthon, érdemes utánajárni, milyen körülményeket kedvel, épp úgy, mint egy házikedvenc.
 
Öntözés

Nem minden növény bírja jól a csapvizet, sokszor az állott víz jobb az öntözéshez, azonban arra is figyeljünk, hogy a gyökerek ne álljanak vízben. Így, ha a növény a tálkájába vizet ereszt, a felesleget érdemes eltávolítania. 

Átültetés

Sok növény rendkívül érzékeny erre a műveletre. Legtöbbjük télen pihenő-üzemmódban van, így a legideálisabb a tavaszi átültetés. Csak egy picivel nagyobb cserepet válasszunk az előzőnél, és ha tehetjük, agyagcserépbe ültessünk. Az átültetés megviseli a növényeket, de szükségszerű, így ilyenkor különös figyelemmel gondozzuk őket!

Széltől is óvni?

Hogy hova kerül a szobanövény, az tényleg növénytípus-függő. Itt sem úszhatjuk meg az előzetes tájékozódást. A fényigény és a melegtűrés, a páratartalom-igény, valamint a hőmérséklet mind fontos tényezők abban, hogy a számunkra megfelelő növényt megtaláljuk.

Évszakok

Hiába tartjuk a növényeket lakásban, életciklusaikat így is befolyásolják az évszakok. Ez az ápolási igényeiket is megváltoztathatja. Télen sok növény nem bírja a fűtést, ezért érdemes a lépcsőházba tenni őket. Ilyenkor sok fajta kevesebb vizet is igényel, így télen túlöntözhetjük őket, ha nem vigyázunk. Tavasszal és nyáron a tápoldat nagyon jót tesz a növényeknek, télen ez is elhagyható. 

Fontos: ne szellőztessünk úgy, hogy a növényeket huzat érje, mert bizony ők is megfázhatnak.

Ajánló
Ajánló
A legjobb szilveszter közel s távol

A legjobb szilveszter közel s távol

Legtöbbünk számára a szilveszter a bulizásról szól, vagy otthon egy kisebb baráti összejövetelen,...

Egy nap legyen csak az öné!

Egy nap legyen csak az öné!

Fontos, hogy megtanuljunk magunknak is megajándékozni, és sokszor a legnagyobb luxus a szabadidő....

Szaunázz, mint a finnek

Szaunázz, mint a finnek

Ahogy beköszönt a hideg idő, testünk melegségre vágyik. A finn szaunakultúra jól bevált és...