2017-03-09
Miért nem mer belevágni? 5 tévhit a jógáról
Mindenki áradozik a jóga jótékony hatásairól, ezért szívesen kipróbálná, de valahogy még sincs elég bátorsága hozzá? Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket, és eláruljuk, miért nem érdemes elhinni őket.
1. tévhit: Nem vagyok hozzá elég hajlékony
Ha gondot okoz a cipőfűző bekötése, mert nemhogy a lábfejét, de még a térdét is alig éri el, akkor van csak igazán ott a helye a következő jógaórán! Ez a mozgásforma ugyanis kíméletesen, de hatékonyan teszi rugalmassá izmait, ízületeit, derekát – rendszeres gyakorlással nemcsak jóval aktívabb, mozgékonyabb életvitelre számíthat, de a kor és a sok ülőmunka miatt kialakuló kopásos, fájdalmas elváltozások is megelőzhetők vele. Eleinte válasszon kezdő vagy gerincjógaórát, így a saját ütemében erősödhet, fejlődhet, az oktató segítségével pedig pontosan elsajátíthatja a mozdulatokat. Később aztán jöhetnek a haladó pozíciók!
2. tévhit: Sok pénzbe kerül a felszerelés
A legtöbb stúdió rendelkezik saját jógamatracokkal és a szükséges kiegészítő eszközökkel (hevederek, téglák, plédek), amelyeket nyugodtan használhatunk. Sőt, néhány hónapig nem is érdemes beruházni ilyesmire – akárcsak a futócipőnél, itt is egyénfüggő, hogy kinek milyen matracra, eszközre lesz szüksége. Ennek eldöntéséhez viszont kell némi tapasztalat, így a kezdeti gyakorlások alatt inkább próbáljunk ki többfélét is, ha lehet. A ruházatra ugyanez vonatkozik. A lényeg a kényelem, nem a márka, ugyanis a jóga semmilyen speciális anyagot vagy szabást nem igényel – van, aki a kedvenc bő mackónadrágjában, és van, aki inkább testhezálló darabokban szeret gyakorolni.
3. tévhit: A jóga nem is igazi edzés
Aki ilyesmit állít, az valószínűleg még nem járt rendes jógaórán. Bár való igaz, hogy teljesen más élmény, mint egy órányi ugrálós aerobik, de a könnyűnek tűnő, helyesen kivitelezett gyakorlatok nagyon is képesek megdolgoztatni az ember testét, így nem ritka a másnapi izomláz sem. Semmi esetre sem érdemes azonban összehasonlítgatni más mozgásformával – itt senkivel nem kell versenyezni, kizárólag befelé, a saját fejlődésünkre fókuszálhatunk, így bármilyen szinten tartunk, mindig lesz kihívás a jógaórán.
4. tévhit: Túl spirituális
Bár a jóga szellemisége valóban kapcsolódik a buddhizmushoz és a hinduizmushoz, egy órán való részvételnek nem feltétele, hogy ilyen jellegű előképzettségünk, vallási irányultságunk legyen. Az órák minden esetben egy rövid, az oktató által irányított relaxációval kezdődnek, illetve végződnek, amelynek pusztán annyi a célja, hogy ne csak a testünk, de elménk és lelkünk is felüdülve, feszültségektől mentesen fejezze be az órát. Ez alatt a pár perc alatt sem történik semmi különös, mindenki annyira vesz részt benne, amennyire kellemesnek érzi, viszont érdemes nyitottan fogadni, hiszen az így elérhető ellazult állapotot kár lenne kihagyni.
5. tévhit: Csak nők járnak jógázni
Ez az egyik leggyakoribb kifogás, amivel a férfiak megpróbálják lebeszélni magukat, pedig a jógát és annak hagyományait eredetileg éppen az erősebb nem képviselői fejlesztették ki. Annak, hogy az órákat rengeteg hölgy látogatja, az a fő oka, hogy ők általában kicsit nyitottabban fogadják az új dolgokat, de szerencsére ma már egyre több úr vesz részt az órákon. Nem csoda, hiszen a kitartó gyakorlással elérhető csodás, szálkás izomzat magáért beszél…
Kapcsolódó HEGYVIDÉK Kártya elfogadóhely partnerek:
https://hegyvidekkartya.hu/elfogadohely/karmayoga-studio/
https://hegyvidekkartya.hu/elfogadohely/muditayoga-studio/
https://hegyvidekkartya.hu/elfogadohely/vargane-nagy-anna-kismama-joga-oktatas-kismama-masszazs-dula/