2024-12-10
Zöldünnep, szép ünnep: környezetbarát adventi és karácsonyi készülődés
Az esztendő legbensőségesebb időszakában, az ünnepekre készülve cseppnyi odafigyeléssel mi magunk is készíthetünk olyan különleges, elegáns és egyedi adventi, illetve karácsonyi díszeket, ajándékokat, amelyek nemcsak az ünnepi napokat töltik el meghitt boldogsággal, de hozzájárulnak ahhoz is, hogy az idén ne érje olyan nagy terhelés természetes környezetünket.
A karácsonyi készülődés idején csak a dekorációk és a ragyogó fények hoznak egy kis színt a munkából vagy az iskolából hazatérők kora estéibe, és belül, a szívünkben már az év végi ünnepekre készülünk.
Csakhogy az ünnepi készülődés – mindenekelőtt a gazdag országokban – közvetett vagy közvetlen módon, de csúnyán megterhelheti az élővilágot. Ilyenkor ugyanis rengeteg dolgot vásárolunk, és előfordulhat, hogy a kirakatok vagy az árukkal zsúfolásig megtöltött polcok csábításának engedve túlköltekezzük magunkat.
Csupán arra kellene odafigyelni, hogy megfontoltan válogassuk ki a meglepetéseinket, a karácsonyfa alá kerülő ajándékokat, hogy ezekkel ne termeljünk feleslegesen hulladékokat. Ugyanez igaz az adventi és az ünnepi dekoráció elkészítésére. Szerencsére cseppet sem nehéz környezetbaráttá tenni az ünnepeinket, így bolygónk is velünk örülhet, miközben az esztendő legszebb estéire készülünk.
Megfontoltan és ízlésesen
A hideg napok beköszöntével érdemes leülni és átgondolni, miként készüljünk fel adventre és karácsonyra. Ha megtervezzük a dekorációt, összeírjuk az ajándékok listáját és fontolóra vesszük, mi kerül az ünnepi asztalra, azzal pénzt takaríthatunk meg, ráadásul biztosak lehetünk abban, hogy semmiről sem feledkezünk meg.
A természet barátai szeme előtt ilyenkor két célkitűzés lebeg: először is a dekoráció és az ajándékok legyenek gyönyörűek, különlegesek, ízlésesek. A másik fontos pedig, hogy decemberben se pazaroljunk, hanem óvjuk meg bolygónk erőforrásait.
Természetes alapanyagokat használva elkerülhetjük, hogy az adventi koszorúnk ízléstelenül csillogó-villogó legyen. Az összhatás valószínűleg rusztikus lesz, és a dekorációnkból elemi erejű spirituális nyugalom árad. Az ilyen díszek nemcsak a szemünket gyönyörködtetik, de a lelkünket is megnyugtatják.
December legelején mindent gondosan eltervezhetünk, elkészíthetjük gyönyörű adventi koszorúnkat, és megkezdhetjük az ajándékok beszerzését. A hulladékmentes életmód hívei kerülik a boltokban kapható harsány és olcsó műanyag dekorációkat, amelyek nagy része még szilveszter előtt a szemétbe kerül.
Ügyeljünk a minőségre
• Ha természetes alapanyagokból, például fából vagy pamutból készítünk díszeket és dekorációt, azok hosszú éveken át a karácsonyi lakás ékességei lehetnek. Nagyon jó minőségű kézműves termékeket a fenntartható dolgokat áruló szaküzletekben is vehetünk, például a Zöldboltban.
• Az alapanyagok beszerzése során érdemes tartós, biológiailag lebomló pamutot vagy természetes hatású lenvásznat, esetleg jutát vásárolnunk. A csomagolópapír beszerzése során ügyeljünk arra, hogy megfelelő minősítésű, fenntartható forrásból származó papírt vigyünk haza.
• Érdemes nyitott szemmel járni a természetben, mert bolygónk számos olyan aprósággal ajándékoz meg minket – tobozokkal, bogyókkal, érdekes fadarabokkal, elszáradt vadnövényekkel –, amelyet felhasználhatunk a dekorálás során.
• Más kiegészítőket, például fenyőágakat a koszorúhoz vagy környezetbarát módon készült gyertyákat az előbb említett szaküzletekből szerezhetjük be. A Zöldboltban többféle illatú természetes repceviasz gyertyából válogathatunk, amely Magyarországon kézzel készített, vegán termék. Az is fontos, hogy az ünnepek után a gyertya maradékát nyugodtan a komposztálóba helyezhetjük, mert teljes mértékben lebomlik.
• A karácsonyfadíszek elkészítésekor semmi nem szabhat határt a képzelőerőnknek. A gyerekekkel, unokákkal összeülve remek családi programot varázsolhatunk ebből a kötelező feladatnak tűnő elfoglaltságból. A hagyományos mézeskalács mellett sós tésztából is alkothatunk sokáig eltárolható, különleges figurákat.
• További díszkülönlegességek készülhetnek az adventi koszorúhoz felhasznált természetes anyagok maradékából. Ha csak a konyháig megyünk el, ott is kincsek garmadáját találjuk: szárított almaszeletekkel, dióval, fahéjrudakkal is díszíthetjük adventi koszorúnkat.
• Nincs szükség pénzkiadásra ahhoz, hogy egyedi világító testekkel teremtsünk hangulatos atmoszférát. Akár egy üres, színes üvegpalackot is felhasználhatunk erre a célra, de konzervdobozból is készíthetünk szépen feldíszített ünnepi mécsestartót. Ha kifestjük az üres befőttesüveget, az abban elhelyezett mécses varázslatos fényekkel ragyogja be a szobánkat.
Harmóniában a természettel
Ez az a pont, ahol nagy szolgálatot tehetünk önmagunknak és a természetnek azzal, ha elővesszük a régebbről megmaradt csomagolóanyagainkat és dekorációinkat. Ezek egy része ugyanis az idén is az otthonunk dísze lehet. Igazi kincset jelent a sok megmaradt szalag, a különféle szövetdarabkák vagy a természetes csomagolópapír maradéka. Faágakkal, tobozokkal kombinálva őket, igazi dekorációs különlegességeket alkothatunk. Az sem baj, ha kicsit többet készítünk belőlük annál, mint amire otthon szükségünk van, mert e környezetbarát alkotásainkkal megajándékozhatjuk a barátainkat és a rokonainkat.
Az év utolsó hetében visszagondolva a felkészülésünkre, látni fogjuk, hogy jóval kevesebb hulladékot termeltünk, sok mindent újrahasznosítottunk, így csökkent az ökológiai lábnyomunk. Semmit sem pocsékoltunk el, és természetes, fenntartható forrásból származó ajándékainkkal boldoggá tettük a szeretteinket.