2017-07-12
Alattomos ellenség – küzdelem a parlagfű ellen
Jó pár éve már, hogy a legmelegebb nyári hónapok során egy új ellenség nehezíti meg az életünket. Nagyon nagy azon embertársaink száma, akik nem tölthetik önfeledt kikapcsolódással a vakációjukat vagy éppen vöröslő szemmel, fuldokolva, allergiás rosszulléttel küszködve kénytelenek ilyenkor dolgozni. Különösen a zöldövezetekben jelenthet nagy gondot a parlagfű megjelenése. A hatóságok egészségünk védelmében határozottan fellépnek e rendkívül kellemetlen hatású növénnyel szemben.
A 19. század második felében újabb rohamot indított. A kutatók szerint a vöröshere- és a burgonyaszállítmányokkal terjedt el széles körben. A technikai fejlődés az egészségünk ellen hatott, a parlagfű ugyanis vonaton utazott! A vasútvonalak mentén figyelték meg rohamos elterjedését.
Európát véglegesen az első világháború idején hódította meg. A nagy küzdelem során a hadseregek százezer számra vetettek be lovakat. E derék négylábúak ellátásához irdatlan mennyiségű takarmányra volt szükség. Az abrakostarisznyákba zab mellett igen komoly mennyiségű parlagfű is került. A portyázó lovasság pedig olyan területekre is eljutott, ahol még hírből sem ismerték a vasutat.
Magyarországon kezdetben rácfű néven ismerték a parlagfüvet. Ennek az volt az oka, hogy alig száz évvel ezelőtt az ország déli részén, Somogy megyében tűnt fel. Terjeszkedése kezdetben viszonylag lassú volt, ám a hetvenes években robbanásszerű hódításba kezdett. Ma már hazánkban a legelterjedtebb gyomnövények közé tartozik, de egész Európában is komoly népegészségügyi nehézségeket okoz.
Az előírásoknak megfelelően június 30-ig minden földtulajdonosnak, illetve földhasználónak mentesítenie kellett ingatlanját a parlagfűtől. Aki nem tesz eleget az előírásoknak, az komoly büntetésre számíthat. Külterületeken a földhivatal, belterületeken pedig a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága, illetve a helyi – tehát Budapesten a kerületi – önkormányzat jegyzőjének feladata az ellenőrzés. Minél nagyobb a fertőzött terület, annál tetemesebb a büntetés mértéke, ami tizenötezer forinttól akár ötmillió forintig is terjedhet.
A hegyvidéki önkormányzat arra számít, hogy a nyár második felében a korábbinál lényegesen több lakossági bejelentés fog érkezni.
A lakossági bejelentések esetében a hatóság ellenőrzi, hogy helytálló-e a bejelentés. Komoly gyomfertőzöttség esetén felszólítják az ingatlan tulajdonosát a mentesítés elvégzésére. A legtöbb érintett sietve eleget tesz a hatóság kérésének.
Gond csak olyankor lehet, ha egy tulajdonos nem elérhető, így nem kapja meg a felszólítást.
A szél szárnyán is jöhet
Kerületünkben nem jelentkezik olyan komoly probléma, mint másutt, mivel az ápolt kertek gazdái odafigyelnek az ingatlanjaikra, és a hegyvidéki erdőkben sem él meg ez a gyomnövény. Ugyanakkor még az itt élők sincsenek teljes biztonságban, főleg a pollencsúcs idején. A virágpor ugyanis a szél szárnyán elképesztő távolságot tud megtenni, akár száz kilométert is.