2024-10-28
Hogyan alakítsunk ki pazarlásmentes konyhát?
Ha fenntartható és környezettudatos rendszert szeretnénk kialakítani a háztartásunkban, már az élelmiszerek vásárlásánál érdemes előre terveznünk, hogy mihez kezdünk a maradékokkal, hogy minél kevesebb étel kerüljön a kukába.
Egy átlagos magyar háztartásban fejenként 65 kilogrammnyi élelmiszer-felesleg keletkezik évente. Ijesztő szám. Ahhoz, hogy ne kerüljön ennyi étel a kukába, már a bevásárlásnál tudatosan kell figyelnünk.
1. Nevezzünk ki egy napot a héten, amikor átnézzük a hűtőszekrényt és a kamrapolcokat (ideálisan a heti bevásárlás napján, vagy előtte egy nappal). Ez alapján írjuk össze, hogy mi fogyott el, mit kell pótolni. Így biztosan nem fogunk feleslegesen olyan dolgot megvenni, amiből még három doboz csücsül a hűtő hátuljában.
2. Próbáljuk ki a 10 százalékos szabályt! A jól megtervezett és átgondolt bevásárlólista szinte kötelező a tudatos konyha fenntartásához. Ösztönözzük magunkat az odafigyelésre azzal, hogy csak 10 százalékban térhetünk el a leírt dolgoktól. Ha tíz tétel szerepel a listánkon, azon kívül csupán egy impulzusvásárlásra van lehetőségünk.
3. Legyen egy külön polc a hűtőben a kibontott, nemsokára lejáró, „meg kell enni” élelmiszereknek. Ez segít a menütervezésben is, hiszen elég ránézni a polcra, és máris jöhetnek a kreatív ötletek a következő heti főzéshez.
4. Ha van lehetőségünk csomagolásmentes boltban vásárolni, akkor nemcsak a felesleges műanyagokat spórolhatjuk meg, hanem tényleg csak akkora mennyiséget tudunk hazavinni, amennyire éppen szükségünk van.
5. Használjunk helyi, szezonális alapanyagokat! Ezek nemcsak olcsóbbak, de az ökolábnyomunkat is csökkentik, hiszen nem utaznak annyit. Adjunk esélyt olyan zöldségeknek, fűszereknek is, amiktől eddig esetleg ódzkodtunk. Tengernyi jobbnál jobb receptet találunk ezek felhasználására az interneten. Csicsóka, paszternák, mángold, csalán – könnyen beilleszthetők a mindennapokba, finomak és még egészségesek is!
6. A konyhai pazarlás csökkentéséhez elengedhetetlen a tervezés, ezért jó, ha megtaláljuk a számunkra működő és fenntartható menütervezési módszert. Tervezhetjük a menüt tematikus napok szerint: húsmentes hétfő, currykedd, pasztapéntek. Ebben az esetben nem kell a nulláról kezdeni a tervezést, hiszen mindig csak az adott napi tematika szerint kell gondolkodni. Egy nap a héten lehet a maradékoké. Egy másik módszer, hogy összeírjuk a család kedvenc ételeit egy listára, és ezeket variáljuk.
7. Szerencsés, ha van pár bevált maradékmentő receptünk azokra az esetekre, amikor a helyes tárolás ellenére is minél gyorsabban el kell használni az alapanyagainkat vagy az előző napi maradékokat. Nagy kedvencek például ezekre az ebédekre vagy vacsorákra a tortillák, a rakott ételek, a tésztaszószok, a raguk, vagy akár a saját készítésű gnocchi is, ami sok kókadtabb zöldségnek adhat új életet.
8. Próbáljuk meg a zöldségek, gyümölcsök minden részét felhasználni. A karalábé vagy a retek zöldje kiváló pestoalap lehet. A kezeletlen citrom héját áztathatjuk ecetbe, és kiváló tisztítószeralapot kapunk. Az alma héjából és csutkájából készíthetünk almaecetet.
9. Ha túl nagy adagot főztünk valamiből, és harmadik nap már nem szívesen esszük, fagyasszuk le adagonként. Pár hét múlva egy zsúfolt napunkon örömmel fogjuk elővenni, és akkor nem kell órákat tölteni a tűzhely mellett.
10. Kiváló közösségépítő program lehet a szomszédokkal ételt csereberélni. Helyi Facebook-csoportokban is felajánlhatjuk, ha maradt egy-egy adag ennivaló, amit szívesen odaadnánk, de a hagyományos módszer is nagyon jól működhet, egyszerűen csengessünk be a szomszédhoz, hogy nem kéri-e. Ha van a környékünkön kismama pici babával vagy nyugdíjas, neki is hatalmas segítség lehet egy tál leves vagy egy sütemény.
11. Ha végképp nem maradt más megoldás, a menthetetlen maradékokat ne a kommunális kukába, hanem a komposztálóba tegyük. Ehhez már beltéri komposztálási megoldások is léteznek, mint például a Bokashi Organko módszere, amelynek minden kellékét beszerezhetjük a Zöldboltban. Ha bármilyen tanácsra van szükségünk, vagy elakadtunk egy kérdésnél, ott profi, kedves segítőkre lelünk.